95. сезона 2024/2025.
Народно позориште Републике Српске
Симфонијски оркестар НПРС-а
Трећа концертна сезона
Концерт Симфонијског оркестра Мостар и Симфонијског оркестра Народног позоришта Републике Српске
VIVA MOZART
Солисти:
Албина Смајловић Томић, сопран
Борјана Микавица, мецосопран
Ивана Милинчић, сопран
Милица Дамјанац, сопран
Младен Продан, тенор
Александар Драгојевић, баритон
диригент: Душан Вере Урошевић
организатор и инспицијент: Дејан Андрић
на програму: увертире, арије и ансамбли из опера В. А. Моцарта
РИЈЕЧ ДИРИГЕНТА:
Концерт Симфонијског оркестра Мостар и Симфонијског оркестра Народног позоришта Републике Српске „Viva Mozart“ први је и надамо се само један у низу концерата који ће ова два оркестра извести заједно у сезонама који долазе. Моцарт, као универзална музичка личност, спојила је ове две оркестарске куће и зато му кличемо.
Међутим, кличемо му из још једног разлога. Наиме, улога жене у Моцартовим операма еволуирала је у складу са временом у којем је композитор живео. Опера „Фигарова женидба“ садржи субверзивне политичке аспекте драме у којој једна служавка Сузана, заједно са слугом Фигаром, надмудри своје претпостављене и то у периоду пред саму Француску буржоаску револуцију. О проблему поделе улога победника и губитника у опери говори чињеница да је и сам цар Јозеф II цензурисао и одобрио извођење опере. Либретиста Лоренцо да Понте морао је скратити либрето и извршити сажимање делова који алудирају на политичку сатиру. И поред свих наведених чињеница, лик Сузане, храбре и виспрене служавке, остаје недвосмислено глорификован од јавности, како тада, тако и сада.
И тако је улога жене постала трајно важна у Моцартовим операма и оне се тумаче и „испитују“ све до данас. Програм концерта окреће се ка шест опера и то: „Тако чине све“, „Идоменео“, „Директор позоришта“, „Фигарова женидба“, „Дон Ђовани“ и „Чаробна фрула“. У наведеним операма смењују се улоге Дона Елвире, Дона Ане, Церлине, Дорабеле, Грофице Алмавива, Краљица ноћи и њене Три даме. Све оне су жене различитих личности, карактера, односно врлина и мана, али су, пре свега, жене.
Нимало случајно, штавише, премијерни концерт у Бањој Луци се одржава 25. новембра 2024. године на Међународни дан борбе против насиља над женама. Ове године навршава се 25 година од утемељења овог дана од стране Уједињених нација у знак сећања на сестре Мирабал, политичке активисткиње које је 1960. године у Доминиканској Републици брутално убио режим диктатора Рафаела Трухиља.
Концертом „Viva Mozart“ желимо скренути пажњу јавности на изузетно актуелан проблем – насиље над женама, на начин који је прикладан нашој делатности, а то су музика и реч. На истој мисији бићемо и 6. децембра 2024. на концерту у Мостару. Нека у срцима публике буду све Моцартове хероине из наведених опера и сетимо се, још једном, да су оне, пре свега, жене.
„Жена је почетак и крај своје породице.“
(латинска изрека)
Душан (од мајке) Вере Урошевић,
диригент и умјетнички директор СО НПРС
Симфонијски оркестар Мостар
Симфонијски оркестар Мостар ове године прославља свој 70. рођендан. У априлу 1954. именовано је прво водство Градског оркестра, које ће четири године касније прерасти у Симфонијски оркестар Мостар.
Уз концертну дјелатност, своју мисију види у приближавању дјела класичне музике младима у основним и средњим школама, као и у афирмацији младих талената. Студенти и нетом дипломирани музичари из цијеле регије чести су солисти у граду на Неретви, као и већ афирмисани умјетници из цијеле регије.
Симфонијски оркестар Мостар сарађује с великим бројем афирмисаних диригената попут Славена Куленовића, Ивана Хута, Јурице Петра Петрача, Ветона Маревција, Душана Вере Урошевића, Игора Татаревића, Младена Тарбука, Роберта Хомена, Дарјане Блаће-Шојат, Дамира Бунозе, Доменика Бришког, Дарија Вучића, Филипа Милошевића и др. но даје прилику свим талентованим радохоличарима, како диригентима, тако и солистима, да покажу своја умијећа и представе се мостарској публици.
Неки од репрезентативнијих концерата из новијег периода: „Вечер Бетовена“ (2018), „Вечер Моцарта“ (2018), „Барокна екстраваганза“ (2019), „Viva Opera!“ (2019), „С Менделссоном у сусрет генију“ (2019) „ЈесењА Биг Бенд баладА“ (2019), „Новогодишњи концерт“ (2020), „Primavera“ (2021), „Amigos para siempre“ (2021) „Tribute to Beatles“ (2021), Моцарт: „Реквијем“ (2021) „Концерт салцбуршких ремек-дјела“ (2022), „Четири годишња доба“, гостовање у Зеници (2022), „In te Domine speravi“ (2022), „Све ове године“ (2022), „Disney’s Classics“ (2022), „Вечер Едварда Грига“ (2022), „Discosymphomania“ (2023), „Концерт младих талената“ (2023), „Music Revolution“ (2023), Симфонијска бајка „Пећа и вук“ (2023), „Дани маримбе у Мостару“ (2023), „Концерт у част 100. рођендана Марије Калас“ (2023), „Baroquissimo“ (2024), Фаурé: „Реqуием“ (2024), „На лијепој зеленој Неретви“ (2024), „Земљо моја“ (2024), „Tribute to Gipsy Kings“ (2024), „С Кармен у сусрет Битлсима“ (2024).
Симфонијски оркестар Народног позоришта Републике Српске
Симфонијски оркестар Народног позоришта Републике Српске у настајању, званично дјелује од 2022. године. Концертом 4. јуна, у стилу најзначајнијих музичких догађаја, свечано је отворен XXIV Театар фест „Петар Кочић” 2022. године. Овај догађај представља велики корак у умјетничком и културном животу Републике Српске. Настојањем да створи властити Симфонијски оркестар, Народно позориште Републике Српске обогатило је своје програмске активности, остваривањем дјела из области сценско-музичког умјетничког стваралаштва.
Симфонијски оркестар као организациона цјелина НПРС у настајању у овом тренутку окупља углавном младе, али у класичној музици потврђене умјетнике. На досадашњим концертима у Новом Саду, Мостару, Бањој Луци, Симфонијски оркестар НПРС-а наступао је здружено са најзначајнијим оркестрима, академским оркестрима и хоровима, као и професионалним солистима из земље и региона. Такође, оркестар је до сада изводио музичко-сценска дјела, а у концертној сезони 2024/2025. очекују га два циклуса концерата – „Серенада за…“ и „Интродукције“. Велики успјех Симфонијског оркестра и куће којој припада – Народног позоришта Републике Српске – јесте поставка Бизеове опере „Кармен“, али и наступ на „Дочеку“ у Српском народном позоришту у Новом Саду.
Почеци Симфонијског оркестра везани су за ангажман диригената Бранке Радошевић Митровић и Душана В. Урошевића, односно, диригента Стефана Зекића. Са оркестром је као гостујући диригент сарађивао и Ђанлука Марчано. Тренутни умјетнички директор и диригент оркестра је Душан В. Урошевић.
Симфонијски оркестар Мостар
и Симфонијски оркестар Народног позоришта Републике Српске
Прве виолине: Душица Блаженовић, Јелена Видовић, Теодор Икановић,
Лидија Пејаковић, Давид Сарамандић, Раде Живановић
Друге виолине: Мина Ђекић, Сњежана Зовко, Соња Сарамандић,
Анастасија Арсенић, Марко Ружић, Горан Милићевић
Виоле: Ђорђе Миловановић, Срна Мајар, Ана Прањковић, Етлева Караџа,
Ајдин Мулабдић
Виолончела: Ана Зелић, Елина Гвоздић, Нејла Комар
Контрабас: Марко Ковачић
Флауте: Соња Милетић, Маша Марaн / Ирена Краљевић
Обоа: Јована Јевтић, Маша Брујић / Борис Бомоштар
Кларинети: Дејан Тркуља, Данило Малешевић / Јосипа Јеркић
Фаготи: Ана Ђорђевић Мерле / Един Хаџић, Емили Мастенбрук
Хорне: Зухра Мелић, Сара Олујић / Томислав Сушaц
Трубе: Алан Хусеин, Ранко Павић / Иван Сушац
Тимпани: Емили Мишић
Корепетитор: Дуња Јанковић
Нототекар: Лазар Радоја
Народно позориште Републике Српске задржава право измјене репертоара! Бројеви телефона за резервације: + 387 51 314 006 и 080 05 07 08 (бесплатан број). Радно вријеме билетарнице је од 9 до 20 часова од понедјељка до петка и суботом од 17 до 20 часова.
Напомена: Резервације важе три дана од тренутка резервисања. Улазнице се не могу резервисати два дана прије дана извођења представе.
Добро дошли у Народно позориште Републике Српске!